SEAP 2004

Washington Academy of Sciences Student Awards for The Science and Engineering Apprenticeship Program (SEAP)

The SEAP Chemistry Division Seminar at The Naval Research Laboratory on Wednesday August 11th 2004 was a very successful event, thanks to the efforts of Mary Phillips at GWU, Dr Jim Murday (Head of the NRL Chemistry Division), and many organizers and mentors at NRL.

Paul Hazan (Washington Academy of Sciences Vice President for the Junior Academy of Sciences) presented the WAS Venezky Chemistry Awards (JOINT first prizes) to the two student Projects judged the best in an outstanding and very close competition — Daniel Neitzke of Thomas Jefferson High School for Science and Technology and Ian Tendick of McLean High School. Two Honorable Mention Certificates were awarded to David Ramsey of Thomas Jefferson High School for Science & Technology and Rachel Miller, also of Thomas Jefferson. Dr. Sajjad Durrani, Dr. John Honig, and Paul Hazan were the WAS judges for the event.

Twelve of the SEAP student finalist presentations are listed below. Clicking on the name of the student will take you to the paper.

SEAP 2004 at NRL
Chemistry Division Apprentices

Sarah Anderson
Bowie High School
Mentor: Kimberly Parker
TITLE: “Drager CMS Validation”

John Brozena
The Calverton School
Mentor: Susan Rose-Pehrsson
TITLE: “Multi-Resolution Algorithm Development for Long Wavelength Video Based Fire Detection”

Kristen Mark
Gar-Field High School
Mentor: John Hoover
TITLE: “Application of XML to Data Acquisition”

Osila Medi
Fairfax High School
Mentor: Irwin Singer
TITLE: “Easy Release Coatings”

Rachel Miller (Honorable Mention)
Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Mentor: Susan Rose-Pehrsson
TITLE: “Development of a MATLAB Application to Process GC-MS Data”

Robert Moffatt
Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Mentor: James Fleming
TITLE: “Design and Construction of a Real-time Variable Gain Amplifier for Tunable Diode Laser Spectroscopy”

Daniel Neitzke (Joint 1st Prize)
Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Mentor: Susan Rose-Pehrsson
TITLE: “Algorithm Development for Long Wavelength Video Based Fire Detection”

Erica Pehrsson
Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Mentor: William Straubbe
TITLE: “Using Copper-Resistant Bacteria to Reduce Copper Toxicity in Shewanella Oneidensis Cr(VI) Reduction Studies”

David Ramsey (Honorable Mention)
Thomas Jefferson High School for Science & Technology
Mentor: Gun Young Lee
TITLE: “The Mechanics of Spider Silk”

Ian Tendick (Joint 1st Prize)
McLean High School
Mentor: James Fleming
TITLE: “Computer Modeling of Fire-Suppression Agent Behavior for Simulated Engine Nacelle Environments”

Robert Thomas
Northern High School
Mentor: Ramagopal Ananth
TITLE: “The Effects of Turbulence on the Suppression of Navy Cable Fire”

Jeff Yang
Thomas Jefferson High School for Science and Technology
Mentor: David Kidwell
TITLE: “Refining Reference Capabilities in an Ion Selective Electrode”

Paul Hazan Vice President, Junior Academy Affairs, Washington Academy of Sciences

Comments are closed.